RİZE HEMŞİN İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

KUT'ÜL-AMARE ZAFERİ

KUT'ÜL-AMARE ZAFERİ

Osmanlı İmparatorluğu, tarih boyunca kurulmuş olan on altıncı bağımsız büyük Türk devletidir. Şu bir tarihi gerçektir ki, devletler en zirvede olduğu dönemlerinde ileriye yönelik gerekli tedbirleri almadıkları takdirde yıkılmaya mahkumdur. Tıpkı Osmanlının 1730-1850 yıllarında yaşanan Sanayi Devrimi'ne ve 1789 Fransız İhtilali'ne karşı tedbirsiz yakalanması ve akabinde hızlı bir yıkılış sürecine girmesi gibi.

I. Dünya Savaşı'nda başarılı olduğumuz iki önemli cepheden biri Çanakkale, diğeri ise Kut'ül Amare'dir. Çanakkale Zaferi nasıl ki modern küresel sömürgeciliğe karşı kazanılmış büyük bir başarı ise, Kut'ül Amare Zaferi de İngiliz tarihçi James Morris'in de belirttiği gibi "Britanya askeri tarihinin en aşağılık şartlı teslimi" ne sebebiyet vermesi açısından büyük bir başarıdır.

Emperyalist ve sömürgeci devletlere karşı kazanılan Çanakkale ve Kut'ül Amare gibi iki önemli zafer, sadece kendi tarihimiz açısından değil diğer ezilen ve sömürülen milletlere kendi bağımsızlık savaşlarını başlatmalarında ilham kaynağı olması açısından da evrensel ölçüde önemlidirler.

Kısaca Çanakkale, Kut'ül Amare ve Kurtuluş Savaşlarını bağımsızlığa giden yolda verilmiş olan milli mücadelenin ayrılmaz birer parçası olarak değerlendirmek gerekir. Tarihi bilgi ve belgeleri ideolojik bakış açısıyla çarpıtmak, saptırmak ve örtbas etmek, ülkemiz üzerindeki hain emellere hizmet etmenin yanı sıra bir milletin mazisine yapılmış en büyük ihanettir. Gelecekteki zaferlerimizin gözcüsü bir nesil olmanız dileğiyle...


                                                                                                            
                                                                                                                                                                                                          Zekeriyya ÖZDEMİR                                                                                                                                                                                                                 Hemşin İlçe Milli Eğitim Müdürü

Ortaköy Mah.Atatürk Cad.Kaymakamlık Binası Kat2 Hemşin/RİZE - 0 (464) 641 2874

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.