RİZE HEMŞİN İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZÜN 18 MART ÇANAKKALE ZAFERİ VE ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ MESAJI

İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZÜN 18 MART ÇANAKKALE ZAFERİ VE ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ MESAJI

XVIII. ve XIX. Yüz yılda meydana gelen Sanayi İnkılabı ve Fransız İhtilali ile birlikte itilaf ve ittifak devletleri şeklinde bloklaşan dünyada oluşan gerginlik 1914-1918 I. Dünya Savaşı'nın çıkmasına neden olmuştur. Emperyalist ve sömürgeci devletler, hedeflerine daha kolay ulaşmak için jeopolitik, jeostratejik ve hilafet gibi avantajları nedeniyle Osmanlı Devleti'ni kendi yanlarında savaşa sokmak istemişlerdir. Her halükarda İtilaflar tarafından işgal edileceğini anlayan Osmanlı'nın, Almanya'nın başını çektiği İttifaklar bloğunda yer alması üzerine İngiltere liderliğindeki İtilaf devletleri beş farklı cepheden Osmanlı'ya karşı saldırıya geçtiler. Bu cephelerden biri ve en önemlisi olan Çanakkle Cephesi (18 Mart 1915); kahramanlıklarıyla, vatan için bile bile ölüme gitmeleriyle ve Kurtuluş Savaşı'nın provası niteliğinde olmasıyla adını tarihe altın harflerle yazdırmıştır.

106 yıl önce Çanakkale'de kazanılan zafer, emperyalizm ve sömürgecilik altında ezilen milletlere örnek teşkil etmesi, bağımsızlık savaşlarını başlatmaları ve makus talihlerini değiştirmeleri açısından evrensel manada ayrı bir öneme sahiptir.

Anadolu topraklarında can vererek bu toprakları vatan haline getiren tüm şehitlerimizi rahmetle ve minnetle yad ediyoruz.

Vatanını savunan insanların kalpleri de uykuları da ölümleri de rahattır. Çünkü onlarda Hak'ı savunurken şehit olmanın tarifsiz lezzeti, hazzı ve şükrü vardır. Tüm şehitlerimizin ruhları şad olsun.

                                     


                                                                                                                                                                                         Zekeriyya ÖZDEMİR                              

                                                                                                                                                                               Hemşin İlçe Milli Eğitim Müdürü

Ortaköy Mah.Atatürk Cad.Kaymakamlık Binası Kat2 Hemşin/RİZE - 0 (464) 641 2874

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.